Wyłączenie analogowej naziemnej telewizji w związku z przejściem na emisję cyfrową

Wyłączenie analogowej naziemnej telewizji w związku z przejściem na emisję cyfrową

Wprowadzenie naziemnej telewizji cyfrowej oraz wyłączenie naziemnego nadawania analogowego z końcem lipca 2013 roku wciąż budzi wiele wątpliwości wśród naszej społeczności. Pojawiają się pytania, jaki sprzęt będzie nam potrzebny do jej odbioru czy użytkownicy kablówek muszą kupować dekoder lub nowy telewizor? Warto zapoznać się z podstawowymi informacjami dotyczącymi tego zagadnienia, by w przyszłości nie stać się ofiarą cyfrowej rewolucji… i nieuczciwych sprzedawców.

 

Wprowadzenie naziemnej telewizji cyfrowej oraz wyłączenie naziemnego nadawania analogowego z końcem lipca 2013 roku wciąż budzi wiele wątpliwości wśród naszej społeczności. Pojawiają się pytania, jaki sprzęt będzie nam potrzebny do jej odbioru czy użytkownicy kablówek muszą kupować dekoder lub nowy telewizor? Warto zapoznać się z podstawowymi informacjami dotyczącymi tego zagadnienia, by w przyszłości nie stać się ofiarą cyfrowej rewolucji… i nieuczciwych sprzedawców.

Po pierwsze: abonenci TV kablowej nie muszą dokonywać żadnych zakupów nowego telewizora czy dodatkowego dekodera. Po 31.07.2013 zostanie wyłączone nadawanie analogowe, ale TYLKO naziemne, a to oznacza, że w ofercie TV kablowej, która sygnał telewizyjny nadaje w kablu (a nie naziemnie) nadal zostanie zachowany sygnał analogowy.

Natomiast prawdą jest, że proces cyfryzacji „dotknie” osoby korzystające z analogowego sygnału telewizji naziemnej za pomocą anteny domowej bądź zbiorczej, czyli osób, które nie posiadają usługi TV kablowej bądź platformy satelitarnej. Aby zachować sygnał telewizyjny po 31.07.2013 r. będą musieli zakupić telewizor z głowicą DVB-T i systemem kodowania MPEG-4 lub dekoder cyfrowej telewizji naziemnej. Czasami będzie potrzeba wymiana anteny telewizyjnej (najlepiej na kierunkową, bez wzmacniacza). Spełniając te warunki osoby odbierające sygnał TV z anteny telewizyjnej nadal będą się mogły to robić, ale już w technologii cyfrowej.

Przypominamy: zmiany dotyczą sygnału TV naziemnej, tzn., że sygnał TV kablowej nie zniknie i nie będzie potrzebna wymiana telewizora lub instalacji jakichkolwiek dodatkowych urządzeń czy dekodera. Obecny telewizor podłączony do TV kablowej będzie nadal odbierał programy telewizyjne bez względu na proces cyfryzacji w Polsce.

Tym samym należy z dużą ostrożnością traktować wszelkie zapowiedzi ?zniknięcia kanałów po 31.07.2013 r. głoszonych przez nieuczciwych sprzedawców dekoderów i anten telewizji naziemnej.

A co- oprócz wydatków na dekoder lub nowy telewizor- cyfryzacja oznacza dla widzów? Na pewno poszerzoną i atrakcyjniejszą ofertę programową. Naziemna telewizja cyfrowa daje dostęp do ponad programów, w lepszej jakości obrazu i dźwięku. Dużym atutem TV cyfrowej jest również tzw. EPG, czyli elektroniczny przewodnik po programach, zawierający opis audycji wraz z godzinami ich nadawania oraz równoległe nadawanie kilku ścieżek dźwiękowych oraz napisów, co może być przydatne podczas nauki języków obcych.

Warto jednak zaznaczyć, że naziemna telewizja cyfrowa nie jest jedyna możliwością skorzystania z atutów telewizji cyfrowej.

Od kilku lat operatorzy satelitarni i kablowi oferują pakiety TV cyfrowej, znacznie bogatsze w programy, często zawierające usługi dodatkowe jak VoD (programy na żądanie), czy w atrakcyjnych pakietach np. z Internetem lub telefonem stacjonarnym. Decydując się na przejście z analogu na cyfrę warto rozważyć również ich ofertę, zwłaszcza, że zwiększona konkurencja jest korzystna dla klientów – oznacza niższe ceny lub bogatsze pakiety telewizyjne.

A w przypadku TV kablowych dochodzi jeszcze jeden atut – tam nie zniknie sygnał analogowy, wiec bez żadnych wydatków na dekoder, telewizor, czy antenę będzie można bez problemów oglądać ulubione programy, niezależnie od wyłączeń nadajników TV. Warto sprawdzić, zwłaszcza, że do Biura Obsługi Klienta operatora TV kablowej nie jest daleko.

„Naziemna telewizja cyfrowa bez strachu”

 

Wprowadzenie naziemnej telewizji cyfrowej oraz wyłączenie naziemnego nadawania analogowego z końcem lipca 2013 roku wciąż budzi wiele wątpliwości wśród naszej społeczności. Pojawiają się pytania, jaki sprzęt będzie potrzebny do jej odbioru i czy użytkownicy kablówek lub platform satelitarnych muszą kupować dekoder lub nowy telewizor? Warto zapoznać się z podstawowymi informacjami dotyczącymi tego zagadnienia, by w przyszłości nie stać się ofiarą cyfrowej rewolucji… i nieuczciwych sprzedawców.

Cyfryzacja to zastępowanie analogowego strumienia danych danymi cyfrowymi. Takim strumieniem danych jest np. sygnał telewizyjny czy radiowy. Obecnie cyfryzację przeprowadza każdy nowoczesny kraj, ponieważ umożliwia ona lepsze wykorzystanie pasma częstotliwości potrzebnych do działania telewizji naziemnej, ale również wszelkiego rodzaju projektów naukowych, wojska i służb publicznych (np. pogotowie, straż pożarna). Pasmo częstotliwości nie jest nieograniczone i zaczyna być dobrem deficytowym. Dlatego rząd polski cyfryzację realizuje przepisami specjalnej ustawy, powołane zostało ministerstwo cyfryzacji. Wkrótce naziemne programy programy telewizyjne będą emitowane

wyłącznie cyfrowo i trzeba się do tej zmiany przygotować. Czy jest się czego obawiać?

Po pierwsze: abonenci telewizji kablowej nie muszą dokonywać żadnych zakupów nowego telewizora czy dodatkowego dekodera. Po 31 lipca 2013 zostanie wyłączone nadawanie analogowe, ale tylko naziemne. A to oznacza, że wasza telewizja kablowa, która sygnał telewizyjny dostarcza kablem (a nie naziemnie) nadal będzie emitować sygnał analogowy. Natomiast prawdą jest, że proces cyfryzacji „dotknie” osoby, które korzystają z analogowego sygnału

telewizji naziemnej za pomocą anteny domowej bądź zbiorczej. Czyli osoby, które nie posiadają usługi TV kablowej bądź platformy satelitarnej. Aby zachować sygnał telewizyjny po 31 lipca 2013 r. ta grupa osób musi zakupić telewizor z głowicą DVB-T i systemem kodowania MPEG-4 lub dekoder cyfrowej telewizji naziemnej. Czasami będzie potrzeba wymiana anteny telewizyjnej (najlepiej na kierunkową, bez wzmacniacza). Spełniając te warunki, osoby odbierające sygnał telewizyjny przy pomocy własnej anteny, będą nadal mogły to robić, otrzymując sygnał już w technologii cyfrowej.

Przypominamy; zmiany dotyczą sygnału telewizji naziemnej, czyli sygnał waszej kablówki nie zniknie i nie będzie potrzebna wymiana telewizora lub instalacja jakichkolwiek dodatkowych urządzeń czy dekodera. Wasz obecny telewizor, podłączony do telewizji kablowej będzie nadal odbierał programy telewizyjne – bez względu na proces cyfryzacji w Polsce. Tym samym należy z dużą ostrożnością traktować wszelkie zapowiedzi „zniknięcia kanałów po 31.07.2013 r.”, „zniknięcia kablówki” i innych tego typu, głoszonych przez nieuczciwych sprzedawców dekoderów i anten telewizji naziemnej.Kablówka jest też dobrym rozwiązaniem dla osób, które do tej pory oglądały bezpłatną telewizję, odbieraną przy pomocy własnej anteny. Można ustrzec się konieczności samodzielnego przystosowania się do cyfrowej emisji naziemnej, wykupując najtańszy pakiet telewizyjny w kablówce, choćby analogowy.